У решењу о водним условима "нацртан" Нови Сад на води

Председник Градског одбора Демократске странке (ГрО ДС) у Новом Саду проф. др Вељко Kрстоношић изјавио је данас да је Јавно водопривредно предузеће "Воде Војводине" издало решење о водним условима на основу којег градска власт у Новом Саду и формално може почети да планира реализацији пројекта који је у јавности познат као "Нови Сад на води".

Kрстоношић је у изјави за медије рекао да је решење о водним условима, које су градске власти до сад безуспешно покушавале да добију од поменутог водопривредног предузећа, издато 28. септембра и да се из тог документа први пут и званично, "на папиру", може видети шта садашња власт планира да уради на подручју бродоградилишта, Рибарског острва и Kаменичке аде. Решење о водним условима је уједно био и последњи документ који је недостајао градским властима за израду новог Генералног урбанистичког плана (ГУП) града у којем желе да омогуће изградњу стамбених и других објеката у приобаљу Дунава, која према досадашњем ГУП-у није могућа.

"У документу о водним условима се цитира шта је градска власт навела у свом захтеву за издавање водних услова, што је посебно занимљиво. Ту пише да градска власт у Новом Саду жели да промени намену земљишта на којем се налазило бродоградилиште и да изгради нов насип око Kаменичке аде, чиме је практично нацртала границе тог свог екслузивног "града на води". Изградња солитера са осталим пратећим објектима у тој зони трајно би уништила приобаље Дунава и подручје које би морало бити "зелена плућа града" претворилло у огромне површине мртвог бетона и асфалта. То би био екслузивни кварт за најбогатије у Новом Саду на Дунаву, док бисмо сви ми остали практично изгубили приступ реци и остали да живимо у Новом Саду поред Дунава," објаснио је Kрстоношић.

Према оцени председника ГрО ДС Вељка Kрстоношића, изградња "Новог Сада на води", онако како га замишља садашња градска власт, није у интересу ни Новог Сада ни његових грађана, већ само у приватном интересу оних који би ту градили и продавали скупе станове. Интерес грађана Новог Сада је да се приобаље Дунава уреди у складу са досадашњим урбанистичким плановима који на том подручју предвиђају искључиво спортске, рекреативне и туристичке садржаје. На тај начин би се унапредио квалитет живота у читавом граду и свим Новосађанима омогућило да користе приобаље велике реке које им садашња градска власт покушава да отме и преда у руке инвеститорима и оним најбогатијим који имају новца да плате скупе станове на вероватно најатрактивнијој локацији на средњем току Дунава.

Информативна служба Демократске странке