РО ДС за рударство и енергетику: Милионска штета због лошег управљања енергетским системом

Председник Вучић посетио је јуче. Обреновац и покушао да убеди јавност да је захваљујући њему и Српској напредној странци урађен велики посао који ће грађане спасити од смрзавања током зиме, док је права истина да смо последњих дана сведоци читавог низа лоших одлука у енергетском систему Републике Србије које проузрокују милионске штете, и то изражене у еврима.

РО ДС за рударство и енергетику наводи да је, због лошег планирања и извођења ремонта блока Б1 у термоелектрани „Никола Тесла“, Електропривреда Србије принуђена да купује око 10% електричне енергије коју произведе на дневном нивоу. Једноставна рачуница доводи до податка да непотребно увозимо око 10.000 МWх електричне енергије на дневном нивоу само због тога што ремонт није био урађен у складу са правилима струке. Финансијски губитак може се проценити на 2 милиона евра по дану, на основу тренутне цене електричне енергије у региону.

Недавна хаварија на гасоводу у Бугарској изазвала је потпуни прекид испоруке руског гаса Србији 1. новембра и због тога су неке топлане остале без енергента. Да би се стабилизовало снабдевање, Србијагас је интервентно купио пет милиона кубних метара гаса из Мађарске. Сви смо се са правом питали зашто се није интервенисало из подземног складишта Банатски Двор, посебно имајући у виду чињеницу да смо недавно са врха државе уверавани да је Банатски Двор пун и да спокојно можемо дочекати предстојећу грејну сезону и зиму.

Подсећања ради, дугорочни уговор који су склопили Србијагас и Гаспром предвиђа набавну цену гаса за Србију од 260 долара за 1.000 кубних метара и са овим комерцијалним параметрима је пуњено гасно складиште током лета. Цена гаса у Европи је ових дана изузетно висока и креће се и преко 1.200 долара за 1.000 кубних метара, тако да је за само један дан потпуно непотребно потрошено 4,7 милиона долара.

Ресорни одбор подсећа и да је Државна ревизорска институција Србије утврдила неправилности у пословању Јавног предузећа Електропривреда Србије, јер ЕПС није поступао у складу са Законом о јавним набавкама приликом планирања, спровођења поступака и извештавања о јавним набавкама чија процењена вредност износи 43,38 милијарди динара. Такође, ЕПС је у 2019. години закључио уговоре о привременим пословима који по својој природи нису привременог карактера јер трају дуже од 120 радних дана у календарској години, што није у складу са Законом о раду, и по том основу је обрачунало и исплатило накнаду у износу од 45,83 милиона динара. Чињеница да исто лице више од четири године обавља функцију вршиоца дужности директора ЕПС-а није у складу са Законом о јавним предузећима, као ни то што председник и чланови Надзорног одбора врше функцију и након истека мандата 2018. године.

Ништа се није променило ни у 2020. години. Пре неколико дана, ДРИ нас је обавестила да су највеће неправилности у јавним набавкама у 2020. години утврђене код Јавног предузећа Путеви Србије, ЈП Електропривреде Србије и Друштва за управљање железничком  - Инфраструктура железнице Србије, и то у износу од 125,61 милијарди динара, што износи око 97 одсто од укупно утврђених неправилности у јавним набавкама у 2020. години.

Ресорни одбор ДС за рударство и енергетику подсећа да се овај новац, новац свих грађана Србије, који је завршио у профиту неких компанија и вероватно џеповима доносиоца одлука, могао употребити за изградњу нових школа, вртића, болница или подизања стандарда живота грађана. Транспарентно управљање јавним предузећима је насушна потреба свих грађана Србије, без које нема сигурности грађана о којој председник стално говори..

Информативна служба Демократске странке