Лутовац: Никада нисмо били демократско друштво, мора да се крене испочетка

Да би променили политичку културу у једној земљи потребно је да прође 60 година, за увођење реда потребно је 6 година, а за доношење реформских закона потребно је 6 месеци. Зато данас морамо да кренемо од самих себе, да не очекујемо да се нешто око нас мења, а да ми останемо исти, изјавио је председник Демократске странке Зоран Лутовац.

Лутовац је, гостујући у емисији Прави угао Радио-телевизије Војводине, рекао да неки од нас живе добро, а не обазиру се на то како живе други око њих.

"Kада добијемо подршку грађана, залагаћемо се за успостављање реда у држави, правде у друштву и одговорности у политици. Ми сада немамо државу, зато што један човек одлучује о свему. Мора да постоји подела власти, а ми данас имамо јединство власти, што је наслеђе из неког старог система", објашњава он.

Гајић додаје да би нова власт требала да на свом примеру покаже којим правцем желе да нам друштво иде.

"Србија има ендемски проблем, а то је да ми никада нисмо били демократско друштво. Немамо традицију слободне штампе, немамо владавину права. Овде мора да се почне из почетка. Питање је да ли имамо политичку и интелектуалну елиту, да ли имам народ, којима је до овога стало", пита се Гајић.

Говорећи о обећањима које често могу да се чују на предизборним скуповима, Гајић објашњава да су речи у кампањи списак парола иза којих често не можете да станете сутра.

Србији недостаје дисконтинуитет са комунизмом, то је наш највећу друштвени проблем. Симболичко рушење Берлинског зида се у Србији никада није догодило", истиче он.

Лутовац додаје да су 5. октобра учињени озбиљни кораци напред, али да су очекивања била велика, те да није учињено довољно.

"Потребно је ишчупати коров и засадити племениту културу, а то су политичка демократска култура, независне институције и начин понашања једних према другима. За власт опозиција није део система него политички непријатељ", истиче он.

Лутовац каже да постоје неке универзалне вредности које треба достићи, од којих неке нису достигнуте ни у развијенијим државама.

"Оно што је 5. октобра 2000. године започето, то је покушај драстичног раскида са прошлошћу, и покушај заснивања система који ће бити темељ стварања демократске државе", истиче он.

На питање како коментарише недавно истраживање јавног мњења, по којем се 43 одсто грађана Србије изјашњава да живи добро или врло добро, Лутовац каже се не може очекивати да се грађани слободно изјасне о било чему, када немају слободу да се слободно изјасне на изборима.

"Једно другачије истраживање показује да би преко 75 одсто грађана отишло из Србије. Наш први корак, ако дођемо на власт, ће бити закон о лустрацији, а онда и системски закони који успостављају судску власт као независну. Онда одмах треба кренути у борбу против организованог криминала и корупције", истиче он.

Извор: РТВ1
Информативна служба Демократске странке



Целу емисију можете погледати ОВДЕ