Kоцкар: Председнички избори ће бити одлучујући

Досељавање бирача пред изборе ради манипулације резултатима није механизам који је режим Александра Вучића осмислио и први пут употребио данас и баш зато је важно да о томе говоримо на време, пре но што покраду још једне изборе. Демократска странка ће и даље пратити ситуацију и упозоравати јавност на све сумњиве радње и догађаје, упоредо покушавајући да све документује и припреми за тренутак смене власти, када ће бити могуће процесуирати све умешане у незаконите активности.

То поручује у разговору за Данас портпаролка ДС-а Алиса Kоцкар. Она тако одговара на саопштење МУП-а о томе да нема већих одступања у броју пријава пребивалишта у Београду. Kоцкар је у писаној изјави навела да се је у Београду уочено око 28.000 новопријављених бирача, дупло више него у претходне две године, и то довела у везу са изборима 2022.

Објавили сте податак да је за само пет месеци више од 28.000 људи пријавило боравиште у Београду и то оценили као наговештај припреме изборне крађе. Имајући у иду да преовлађује мишљење да опозиција има највеће шансе да порази СНС у главном граду, предузима ли ваша организација нешто по питању контроле избора у Београду?

– Уколико је режим Александра Вучића унапред припремио све механизме којима ће да уцени бираче, увелико води нефер медијску кампању и планира да на крају и буквално покраде изборе, онда ми уопште и не говоримо о правим изборима, о потреби контроле, нити о реалној шанси да се Српска напредна странка склони са власти. Зато унапред радимо посао институција, покушавамо да документујемо све радње којима се мафијашки режим одржава на власти и упозоравамо јавност на време. Знам да је ово непопуларно мишљење, али такође верујем да смена Радојичића, односно, Весића, ма колико симболички била битна, а јесте, нажалост не би довела до правих промена јер ће председнички избори заправо бити одлучујући избори и потенцијална прилика да се опозиционе странке и грађани заједничким снагама изборе за неопходне промене. Морамо наћи начин да срушимо мафијашку организацију и да вратимо институције на чело државе, а не да се задовољимо са неколико мандата у градској скупштини и два минута медијског простора. Један делимично слободан град у заробљеној држави није довољан, потврдили смо то на примерима Шапца и Параћина. Нама су потребне стварне, целокупне и системске промене које се неће десити све док је Александар Вучић на власти.

Демократска странка прошла је кроз буран период, или се макар са стране чини да је време превирања иза ДС. Шта вас је подстакло да преузмете одговорну функцију у политичкој странци која је далеко од своје некадашње величине и утицаја?

– Можда ће да звучи као клише, али заиста осећам личну одговорност и потребу да дам допринос смени овог режима који грађанима управља тако што их свакодневно плаши и држи на рубу егзистенције. Не желим да живим у држави коју је отела мафија и једноставно не могу да седим скрштених руку. ДС је од 2009. године, када сам се у њу учланила, па до данас преживела бројне потресе, али и неопходне унутрашње промене, и зато уопште немам дилему да промена у Србији не може бити без демократа. Инфраструктура и решеност да се изнесу промене у Србији коју поседују чланови Демократске странке не могу се видети ни у једној другој, без обзира на то колико је у прошлости нападана са свих страна. Можда се због суштински затворених медија наше свакодневне активности не виде онолико колико бих као портпаролка странке желела, али демократе су свакодневно на задатку, разговарају са грађанима, граде мрежу и на терену доказују да неће пристати на компромис са мафијашким режимом ради сопственог интереса. Људи са којима се борим и људи и вредности за које се борим вредни су сваке секунде утрошеног времена.

Kоји су најближи партнери са којима би демократе могле у предизборну коалицију? Може ли опозиција упркос свим разликама да подржи једног председничког кандидата?

– ДС већ три године инсистира на јединственом, или барем синхронизованом, наступу опозиције у борби против мафијашког режима Александра Вучића и на том путу гради партнерске односе са свима онима који могу са сигурношћу да тврде да неће ући ни у који вид сарадње нити са режимом, нити са прорежимском опозицијом. Ипак, још увек смо далеко и од размишљања о предизборним коалицијама и о председничким кандидатима, јер тек треба да утврдимо да ли ће се наредне године у Србији уопште одржавати избори. Ако не буде никаквих промена, а бојим се да делује да ће све остати исто или да ћемо бити сведоци искључиво козметичких промена, онда не говоримо о изборима, него само о још једном намештеном гласању које почива на уценама, коурпцији и криминалу.

Kаква су вам очекивања од међустраначког дијалога уз посредовање европарламентараца? Имате ли утисак да су након првог сусрета очекивања опозиционих представника спласнула?

– Очекивања јесу спласнула, али не верујем да је то искључиво последица резултата прве рунде преговора. Иако нам је било потпуно јасно да власт нема никакву намеру да заиста омогући промене и изборне услове и пре прве рунде, то није променило чињеницу да су европарламентарци добро упућени у развој догађаја у Србији и да једино они имају легитимитет да буду гарант да ће се оно што се евентуално договори на преговорима поштовати. Због тога и јесмо инсистирали на томе да управо ЕП буде посредник у преговорима, јер они иначе не би имали смисла. Ипак, имам одређене резерве по питању суштине тих преговора и тај став заступам у својој организацији у којој негујемо дебату и плурализам мишљења, али исто тако поштујемо одлуку донету већином гласова. Иако сам недвосмислено проевропски оријентисана, не верујем да можете конструктивно да преговарате о изборним условима са врхом мафије у држави. Могу да замислим разне сценарије, али не и тај да СНС мафијаши изгубе изборе и мирно оду у опозицију, јер се у њиховом случају не ради само о губљењу јавних функција које су узурпирали…

Kао представница Демократске странке, учествовали сте у дебатној емисији „Реч на реч“ на РТС-у. Kакви су ваши утисци?

– То је било моје прво појављивање на јавном сервису и у емисији таквог формата која се притом емитује уживо, али ми ситуација ипак није била превише стресна јер ми је као мастер политиколошкињи за међународне послове тема спољне политике Србије изузетно блиска. С друге стране, била сам апсолутно свесна да морам добро да искористим сваки секунд у програму да пренесем најважније поруке јер је простор на јавном сервису за опозиционе странке, али и све друге друштвене актере који не подржавају слепо режим Александра Вучића, изузетно сужен. То је озбиљан проблем јер грађани немају прилику да чују шта је оно за шта се залажемо, шта радимо и какав нам је план, као ни да се суштински информишу о бројним аферама које потресају режим на свакодневном нивоу, и то није нешто што може да се надокнади кроз једну или две емисије.

Према вашем запажању, како су за дебате припремљени полазници Академије младих лидера Српске напредне странке?

– Заиста је поражавајуће када учествујете у дебати са младом особом која нема свој став и није спремна да га брани сопственим аргументима, знањем и искуством. Полазници Академије младих лидера СНС долазе на догађаје са унапред припремљеним и одавно излизаним паролама које су им, без икакве сумње, писали други, а њихов посао свео се само на учење напамет и репродукцију наученог. Ова Академија очигледно „производи“ искључиво подобне кадрове спремне да њима неко управља због одборничке накнаде или минималца у било ком јавном предузећу, а не младе људе који у себи и даље носе револуционарни дух, осећај слободе и жељу да буду упамћени у историји по великим делима.


Алиса Коцкар, портпаролка Демократске странке

Интервју објављен у дневном листу Данас
Аутор: Милош Д. Миљковић