Грађани Србије су уцењени, приморани на неплаћени рад и стално под претњом отказом
Док уређене државе 2. децембра обележавају Међународни дан укидања ропства, грађани Србије овај дан дочекују као и сваки од претходних 3415 – све мање слободни.
Поражавајућа је чињеница да је у Србији 2021. години идентификовано укупно 37 жртава трговине људима од чега су 80% жене (званични подаци Центра за заштиту жртава трговине људима). Ипак, у последњих неколико година, у Србији је дошло до невероватног омасовљавања једног другог облика ропства, а то је принудни или обавезујући рад. Према дефиницији Међународне организације рада, сваки рад или услуга добијена од неке особе под претњом (казне) или за чије се извршење та особа није добровољно пријавила, сматра се принудним или обавезујућим радом.
Према подацима министарства, годишње је десетине милиона људи широм планете натерано на принудни рад, а најподложније су државе у којима влада „златно доба“ и где постоји недостатак економски одрживих (несубвенционисаних) радних места, где је низак ниво образовања, а висок ниво корупције, где влада сиромаштво и економија је базирана на јефтиној радној снази
Грађани Србије су пре две недеље били сведоци нехуманог поступања према вијетнамским радницима у фабрици „Линг Лонг“ у Зрењанину која је директно субвенционисана из републичког буџета. Ово је с правом изазвало реакцију јавности, која је нажалост готово нема на веома јасне назнаке да је у Србији огроман број људи жртва робовског рада.
Kолико грађана Србије је приморано на неплаћени прековремени рад? Kолико нема уопште годишњи одмор или има у трајању краћем од законом прописаних најмање 20 радних дана? Kолико је под претњом отказом или премештајем на лошије послове принуђено да у току радног времена, али често и после посла, одлази на митинге, лепи плакате, дели рекламни материјал, ради у позивном центру владајуће странке, прикупља капиларне гласове, фотографише гласачки листић ради доказивања „лојалности“? Не заборавите да су све ово услуге добијене под претњом и за које се велики број особа који их пружа није добровољно пријавио.
Демократска странка позива грађане да прекину зачарани круг уцена, претњи и принуде. Да солидарно устану против терора одлазећег режима, откажу послушност и оголе диктатуру. Припадницима владајућег режима који су успоставили ову праксу и који су својим чињењем или нечињењем допринели претварању радника у Србији у модерне робове, поручујемо само једно – ОДГОВАРАЋЕТЕ!
Информативна служба Демократске странке