Говор Бранимира Јованчићевића на конвенцији у Кикинди

Поштоване даме и господо, грађани Kикинде, грађани Баната,

Већ безмало четрдесет година градим универзитетску каријеру, прво као асистент, а онда и као професор на Хемијском факултету у Београду. Врло добро познајем геолошку историју Војводине, па и овог банатског дела. Своју истраживачку каријеру сам започео испитујући порекло и геолошку историју нафти југоисточног дела Панонског басена.

Нафтна и нафтно-гасна поља Kикинда, Kикинда Варош, Kикинда Горње, Мокрин, Јаношик, Јерменовци, Бока, Локве, Турија. Доказали смо маринско порекло ових нафти

Kо зна шта бисмо још доказали. У тим нашим проспекцијским истраживањима можда бисмо дошли и до нових лежишта нафте и гаса. Међутим, све је прекинуто оног момента када смо Нафтну индустрију Србије и са њом нафтна лежишта Бачке и Баната, као природне ресурсе, поклонили странцима. Неко ће рећи, нема везе, добили смо заузврат обећани гасовод, и јефтин бензин. Уствари, велики је грех свих оних који су у том процесу учествовали. Одрекли смо се значајног дела свог суверенитета, показаће то и ови последњи политички, на велику жалост, и ратни догађаји.

А зашто је то важно?  

Невероватно делују призори овог дела Баната. Да ли је могуће да у оваквом амбијенту, на овако плодној земљи, свако би је пожелео, градови, варошице и села остају празна. На путу ка Kикинди места кроз која смо прошли одају утисак напуштених. Махом урушене куће, са по неком уређеном, али такође празном, јер су у таквим житељи који живе и раде у иностранству.  

Да ли је могуће да у двадесет првом веку банатски градови, пре свега Зрењанин и Kикинда још нису решили проблем пијаће воде. Ми знамо узрок проблема. Наиме, у целој овој алувијалној формацији налази се велика количина хуминских супстанци.То су махом фулво- и хиуминске киселине које имају велику моћ комплексирање метала. Доминатан је арсен, али и многи други. Такве нативне загађујуће супстанце немогуће је уклонити класичним методама аерације, коагулације и цеђења. Извињавам се због ових неколико хемијско-технолошких реченица. Али, то ће Вам рећи и сваки добар студент хемије који је положио Индуструјску хемију или Геохемију. Међутим, ко данас пита  студенте, професоре, инжењере, грађане са знањем и са идејама. У целој Србији, па и овде у Kикинди одлуке доносе неки други, некомпетентни људи. Питам се, да ли они гледају општи интерес? Закључите сами. Јер, да ли ће пијаћа вода бити без хуминских супстанци и без метала, без боје, мириса и укуса, изгледа да није важно. Невероватна је количина неодговорности, небриге за опште добро. Питам одговорне у овом делу Војводине, шта је са пројектом за постројање за добивање пијаће воде? Да ли су рађена екохемијска истраживања која треба да покажу да ли и коликој мери се подземне воде овог алувиона додатно загађују бушењем стране нафтне компаније, чак и у централним деловима града? Постоје ли подаци колико се грађана Kикинде до сада разболело од воде која у себи садржи токсична органска и неорганска једињења?

Очигледно да се овај регион налази у својеврсном стању безнађа.  

Међутим, данас смо ту да вам кажемо да смо спремни да период тог безнађа прекинемо. Данас у Kикинди су они који су остварени у својим радним каријерама, људи који нису ушли у политику зарад себе и својих, већ они који су спремни да се ставе на услугу грађана и државе Србије. Окупили смо се у савезу Уједињени за победу Србије.  

Драги моји Банаћани, изађите 3. априла на изборе и заокружите број пет. Са одговорношћу вам тврдим да нећете погрешити. Да тако вратимо достојанство Србији и њеним грађанима, да вратимо слободу, да повратимо један нормалан вишестраначки политички систем, у коме ће  најбољи одлучивати. А у таквом амбијенту биће потпуно природно да се изнедри и нормално постројење за производњу пијаће воде, који ви Банаћани, апсолутно заслужујете.    

Живели! За Kикинду, за Банат, за Војводину, за Србију, за опстанак наш и за наших потомака!

До победе! Број пет!