Дубљанин: Зграду „Суда“ за национални „Музеј Првог светског рата“

Градски Одбор Демократске Странке сматра да је сазрело право време за покретање иницијативе да се у постојећој згради Суда отвори национални „Музеј Првог светског рата“.

Пресељењем Суда у нову зграду „Палате правде“, овај велелепни објекат архитекте Несторовића остаће празан. Својим репрезентативним изгледом и позицијом у центру града, он заслужује да у њему буде садржај од изванредног значаја како за Kрагујевац, тако и за целу Србију.

У таквим околностима решење са Музејом „Првог светског рата“ се намеће као најприродније. У објекту Суда, некада палати Окружног начелства, за време Првог светског рата налазила се Врховна команда срспске војске. Kрагујевац је био ратна престоница Србије, а Војвода Радомир Путник је из ове зграде управљао војском и правио планове за Церску и Kолубарску битку. У овом здању је компонована и први пут изведена песма „Марш на Дрину“ коју је као службеник врховне команде, осмислио чувени композитор Станислав Бинички.
У данима Првог светског рата Kрагујевац је био не само ратна већ и здравствена и епидемијска престоница Србије. У њему је била централна болница за лечење епидемије тифуса која је захватила Србију 1914 и 1915 године. Бројне савезничке мисије из Француске, Енглеске, Русије, Шкотске боравиле су у Kрагујевцу а многи страни лекари и сестре су преминули у Kрагујевцу, борећи се са епидемијом, о чему сведоче споменици на Старом варошком гробљу.

На небу изнад Kрагујевца у јесен 1914 године начињен је и прави подвиг, када је артиљерац Рака Љутовац пољским топом оборио Аустроугарски авион који је бомбардовао град. Био је то први авион оборен у Првом светском рату од стране против-ваздушне одбране, чиме је Kрагујевац ушао у историјске анале читавог рата.
Из Kрагујевца је 1300 каплара, српских ђака и будуће интелигенције кренуло у Kолубарску битку, о чему сведочи и споменик у Шумарицама.

У Kрагујевачком Војнотехничком заводу правио се велики део наоружања и муниције коју је користила Српска војска, и био је то највећи индустријски комплекс читаве Србије тог времена.
На крају и све највеће Српске Војводе и генерали попут Живојина Мишића, Степе Степановића, Радомира Путника су Kрагујевачки ђаци, Гимназије или других школа.

Зато дилеме око места где треба да буде „Музеј Првог светског рата“ не би смело да буде. Био би то и начин да се власт искупи граду Kрагујевцу за отимање Музеја жртава геноцида и пребацивање његовог седишта из Kрагујевца у Београд, што је био прворазредни скандал, колико год то власт покушавала да заташка и разводни.

Градски одбор Демократске странке позива локалну власт да ову иницијативу прихвати и да је подржи у институцијама које о томе одлучују. Уколико они то не желе, Демократска странка обећава да ће истрајати на тој идеји када буде у прилици да је реализује. Наглашавамо да се оштро противимо идејама које су долазиле до сада из локалне власти о претварању зграде Суда у Библиотеку или Архив јер се за такве намене увек граде посебни објекти који могу да подрже специфичну садржину таквих институција, што стара зграда Суда сигурни смо није у могућности. Такође смо сигурни да објекат Суда не треба да буде претворен у зграду којом би се користила Градска управа, јер за ту намену већ постоје адекватни објекти који се не користе.


Градски одбор ДС Kрагујевац