Бајатовић да објасни зашто увозимо гас уместо да користимо гас из подземног складишта

Ресорни одбор Демократске странке за рударство и енергетику подсећа да је хаварија на гасоводу у Бугарској изазвала потпуни прекид испоруке руског гаса Србији 1. новембра и да су зато новосадске топлане остале без енергента.

Да би се стабилизовало снабдевање, Србијагас је интервентно купио пет милиона кубних метара гаса из Мађарске, па је у поподневним часовима ова непријатна ситуација коначно стабилизована и гас је почео да стиже до Новосадске топлане.

Новинари су са правом питали зашто се није интервенисало из подземног складишта Банатски Двор, посебно имајући у виду чињеницу да смо недавно са врха државе уверавани да је Банатски Двор пун и да спокојно можемо дочекати предстојећу грејну сезону и зиму. Директор Србијагаса др Душан Бајатовић покушао је да јавности предочи као разлог нека техничка ограничења, али Ресорни одбор ДС-а ипак сматра да је Бајатовић грађанима остао дужан да одговори на следећа питања:

•    Узимајући у разматрање чињеницу да је ГАЗПром (51%) већински власник ПСГ Банатски двор у односу на ЈП Србијагас (49%), да ли је господин Бајатовић уопште тражио сагласност директора Андреја Хакимова да се активирају резерве гаса ускладиштене у Банатском Двору?

•    Зашто се није приступило комбинацији мера, односно, зашто није у исто време активирано складиште Банатски Двор и спроведен интервентни увоз?

•    Да ли је интервентни увоз у пуном износу (5 милона кубних метара) комерцијално повољнији за ГАЗПром?

•    Постојећа гасна инфраструктура је у потпуности спремна да се из правца Хоргоша може увозити гас и других добављача, а не само монополисте ГАЗПрома. Зашто се доношење неколико правилника и инсталирање неколико мерних уређаја одлаже у званичним развојним документима Србијагаса чак до 1. октобра 2022. године?

Ресорни одбор ДС за рударство и енергетику наглашава да нас ова ситуација  јасно опомиње да је транспарентно управљање јавним предузећима од виталног интереса за квалитет живота и животни стандард свих грађана Србије. Сада је свима јасно да је, поред снабдевања гасом из више праваца, важно да имате и могућност избора добављача. Нажалост, јасно је да ће предстојећи преговори о дугорочном снабдевању Србије гасом у Москви бити само прилика да се начини понека фотографија и подигне рејтинг пред предстојеће изборе и да је преговарачка позиција Србије у оваквим условима врло слаба.

Информативна служба Демократске странке